Meet the Governors

At Norwood we have 15 governors, who may be staff, parents or drawn from the Local Authority and community.

The Governing body has three main roles: strategy, critical friend and accountability.

Governors do this by working with the Head Teacher to:

  • Set the aims and objectives for the school
  • Set the policies for achieving those aims and objectives
  • Monitor and evaluate the progress the school is making towards achievement of its aims and objectives
  • Be a source of challenge and support to the Head Teacher

The Head Teacher is responsible for the day-to-day, management and control of the school and the implementation of the strategic framework established by the governing body.

The Full Governing Body meets a minimum of 4 times over the year, but generally near the end of every term. The Chair of Governors is Lesley Lee. The Clerk to the Governors is Jo Todhunter.

All governors sit on committees, which meet at least once a term. At Norwood these committees are: Standards & Curriculum, Resources and Finance.


Standards & Curriculum Committee discusses areas such as Pupil Achievement and Progress, Assessment from Early Years through to KS2 SATs , how and why we teach subjects and how we report information to parents. The Chair of Curriculum Committee is Chris Stewart.

Resources Committee   The committee regularly inspect our grounds and buildings and makes recommendations on improving the school environment to ensure the wellbeing and safety of all our children, staff and visitors and are involved with determining the staffing structure in the school to ensure all of our children are given access to appropriate levels of care as well as monitoring and evaluating the performance and pay of all the staff.  The Chair of Resources Committee is Amanda Hanlon.

Finance Committee approves and monitors the budget for the year to ensure the school spends it on the correct areas to drive school improvement and ensures that all Financial Regulations are implemented.  The Chair of Finance Committee is Irene Silcox.

Parent governors are recruited every four years through an election.  If you are interested in joining the governing body, please contact Mrs Todhunter in the school office for further information.

If you would like to let the governors know about the things you think we do well here, or about how we could do things better, please put it in a letter and hand it in at the school office. 

Address your letter for the attention of the Chair of Governors - Mrs Lesley Lee or email to norwoodgovernors@norwoodmail.co.uk

  • Jo Todhunter - Clerk to the Governors
  • Lesley Lee - Chair of Governors
  • Kim Taylor - Staff Governor
  • Aileen McCarthy - Co-opted Governor
  • Lee Dumbell - Head Teacher 
  • Cllr Mhairi Doyle - Local Authority Governor
  • Gill Roberts - Parent Governor
  • Chris Stewart - Co-opted Governor
  • Tracey Cartledge - Parent Governor
  • Amanda Hanlon - Parent Governor
  • Ruth Start - Parent Governor
  • Jenny Hollings - Parent Governor
  • Artis Lismanis - Co-opted Governor
  • James McAlister - Parent Governor
  • Irene Silcox - Co-opted Governor

Norwood Primary School Governing Body 2020/21

Head Teacher:        Mr Lee Dumbell

Chair: Mrs Lesley Lee       Vice-Chair:   Vacancy

Clerk to the Governors: Mrs Jo Todhunter

 

 

Name

Date Appointed

Term of Office

Any Interests declared

Governance on other Educational Establishments

Relationships with school staff

Date reviewed

Attendance at FGB meeting over previous school year.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

December 2020

February 2021

May 2021

July 2021

Mr Lee Dumbell

N/A

N/A

None

None

None

02.12.2021

Mrs Kim Taylor

17/09/2018

4 Years

None

None

None

02.12.2021

Mrs Irene Silcox

07/12/2018

4 Years

None

None

None

02.12.2021

X

Mrs Lesley Lee

01/09/2017

4 Years

None

None

None

02.12.2021

Miss Aileen McCarthy

28/11/2018

4 Years

None

None

None

02.12.2021

Cllr Mhairi Doyle

19/09/2018

4 Years

Yes

Yes

None

02.12.2021

X

Mr Chris Stewart

29/11/2017

4 Years

None

None

None

02.12.2021

X

Mrs Kim Miller

29/11/2017

4 Years

None

None

None

02.12.2021

 

Mrs Gillian Roberts

17/09/2018

4 Years

None

None

None

02.12.2021

Mr Mark Watts

25/06/2020

4 Years

 

 

 

02.12.2021

X

X

X

X

Mrs Clare Stansfield

25/06/2020

4 Years

None

None

None

02.12.2021

X

X

Mrs Rebecca Greenwood

25/06/2020

4 Years

None

None

None

02.12.2021

Mrs Amanda Hanlon

18/09/2019

4 Years

None

None

None

02.12.2021

Ms Ruth Start

18/09/2019

4 Years

None

None

None

02.12.2021

X

Mrs Cassie Gerrie

29/11/2017

4 Years

None

None

None

02.12.2021

X

X

Mrs Tracey Cartledge

18/09/2019

4 Years

None

None

None

02.12.2021

X

X

 

Current Committees

Standards & Curriculum

Resource

Finance

Chair

Mr Chris Stewart

Chair

Mrs Amanda Hanlon

Chair

Mrs Irene Silcox

Mr Lee Dumbell

Mr Lee Dumbell

Mrs Tracey Cartledge

Mrs Lesley Lee

Mrs Irene Silcox

Mrs Lesley Lee

Mrs Kim Taylor

Mrs Gill Roberts

Mr Lee Dumbell

Cllr Mhairi Doyle

Mrs Lesley Lee

 

Miss Aileen McCarthy

Ms Ruth Start

 

 

 

 

 

Record of Attendance 2020/21

Name

Scheduled

Meetings

Meetings

Attended

Apologies

Accepted

Absent

 

 

 

 

 

Mr Lee Dumbell

10

10

N/A

N/A

Mrs Kim Taylor

10

8

2

N/A

Mrs Irene Silcox

7

6

1

N/A

Mrs Lesley Lee

10

10

N/A

N/A

Miss Aileen McCarthy

7

7

N/A

N/A

Cllr Mhairi Doyle

7

6

1

N/A

Mr Chris Stewart

10

7

3

N/A

Mrs Kim Miller

10

9

1

N/A

Mrs Gillian Roberts

10

10

N/A

N/A

Mr Mark Watts

7

0

3

4

Clare Stansfield

4

2

1

1

Rebecca Greenwood

7

7

N/A

N/A

Amanda Hanlon

7

7

N/A

N/A

Ruth Start

7

6

1

N/A

Mrs Cassie Gerrie

7

4

3

N/A

Mrs Tracey Cartledge

10

7

3

N/A

Recent Tweets